Finasteryd w leczeniu łysienia androgenowego

Łysienie typu męskiego (androgenowe) to powszechna dolegliwość, dotykająca według różnych szacunków nawet 80% dorosłych mężczyzn. Za jego główną przyczynę uznawane są uwarunkowania genetyczne, prowadzące do wysokiej aktywności enzymu o nazwie 5-alfa reduktaza – odpowiedzialnego za tempo przekształcania testosteronu (hormonu z grupy androgenów) w jego bardziej aktywną biologicznie formę, czyli dihydrotestosteron (DHT).

Finasteryd - lek hamujący wpływ DHT

DHT pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, odpowiadając m.in. za wykształcenie i rozwój męskich cech płciowych. Jego podwyższony poziom może jednak powodować „skutki uboczne” w postaci osłabiania i stopniowego zaniku mieszków włosowych – tym samym przyczyniając się rozwoju łysienia androgenowego. Największą wrażliwością na dihydrotestosteron cechują się mieszki włosowe w rejonie czołowo-skroniowym oraz na czubku głowy. Dlatego też łysienie androgenowe zazwyczaj daje bardzo charakterystyczne objawy w postaci podnoszącej się linii czoła, powiększających się zakoli oraz charakterystycznego „kółka” na szczycie głowy.

Co to jest finasteryd i jak działa?

Finasteryd to syntetyczny związek chemiczny, będący inhibitorem (substancją zmniejszającą aktywność) 5-alfa reduktazy. Pierwotnie opracowany w celu leczenia łagodnego przerostu prostaty (również związanego z aktywnością DHT) okazał się skutecznym środkiem odwracającym procesy łysienia androgenowego u mężczyzn. Zażywany doustnie finasteryd zmniejsza stężenie DHT w skórze głowy. Ogranicza miniaturyzację mieszków włosowych i przyczynia się tym samym do stopniowego odrostu włosów w miejscach objętych łysieniem. Cechuje się wysoką skutecznością kliniczną a większość pacjentów nie zgłasza działań niepożądanych lub są one znikome i przemijające.

Finasteryd - efekty

Finasteryd jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, zazwyczaj stosowanym w dawce 1 mg na dobę przez minimum sześć miesięcy. Pierwsze efekty terapii widoczne są już po około 3 miesiącach. Pamiętać trzeba jednak, że ich utrzymanie uzależnione jest od stałego przyjmowania leku – jego odstawienie prowadzi do nawrotu procesów łysienia i stopniowego wypadania włosów, które zdążyły odrosnąć. Najlepsze rezultaty przynosi tzw. terapia skojarzona, czyli zażywany doustnie finasteryd w połączeniu ze stosowanym miejscowo minoksydylem – lekiem w postaci płynu do wcierania, poprawiającym ukrwienie skóry głowy i wydłużającym fazę wzrostu włosów.

Zmagasz sie z łysieniem androgenowym?

Zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, podejrzewasz u siebie łysienie androgenowe? Nie czekaj na dalszy rozwój wypadków. Umów się na konsultację trychologiczną z lekarzem, które pomoże zdiagnozować przyczynę łysienia oraz zaleci odpowiednie leczenie.