Leczenie łysienia androgenowego

Leczenie łysienia androgenowego - Dr Jasonek

Łysienie androgenowe to przypadłość, prowadząca do postępującej minaturyzacji mieszków włosowych oraz wyłysienia, spowodowana zwiększoną wrażliwością mieszków włosowych na androgeny. Jest najczęstszą przyczyną utraty włosów. Łysienie androgenowe dotyka aż 70% mężczyzn i 40% kobiet w pewnym okresie życia. Diagnostyka i leczenie łysienia androgenowego nie są trudne, jednak powinny być prowadzone przez doświadczony zespół lekarski. 

Leczenie łysienia androgenowego - kiedy rozpocząć?

Leczenie łysienia o podłożu androgenowym powinno być rozpoczęte natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. U mężczyzn zwykle objawia się rozproszonym przerzedzeniem na szczycie głowy oraz w okolicy zakoli i prowadzi do całkowitego wyłysienia w tych obszarach. W przypadku kobiet włosy przerzedzają się na środku głowy w sposób rozproszony-stopniowe i systematyczne poszarzania się przedziałka. Choć dolegliwość wiąże się z utratą włosów, do całkowitego wyłysienia u kobiet nie dochodzi prawie nigdy.

Przyczyny łysienia androgenowego

Ta przypadłość dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, ale powinna być traktowana jak dwa odrębne schorzenia. Różnice dotyczą wieku, w którym pojawia się ta dolegliwość oraz obrazu klinicznego wraz z częstotliwością występowania. W większości przypadków łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie. A czynnikiem powodującym je jest nadwrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron (pochodna testosteronu).

Leczenie łysienia androgenowego - metody

Jak na razie nie dysponujemy terapią, która pozwoliłaby na całkowitego zahamowania przebiegu choroby. Stwierdzono jednak, że lepsze wyniki osiągają Ci pacjenci, których problem został szybko zdiagnozowany. Wcześnie włączona terapia i prawidłowa pielęgnacja zapewniają większy i szybszy odrost oraz zahamowanie progresji choroby. Kluczowa jest właściwa pielęgnacja skóry i odpowiedni dobór farmakoterapii. Warto jednak poprzedzić go wykluczeniem innych czynników, które mogą mieć wpływ na wzmożone wypadanie włosów. Żeby to zrobić, należy wykonać badania z krwi. W leczeniu łysienia androgenowego stosuje się kurację doustną, zewnętrzną oraz zabiegi. Z leków doustnych wyróżnia się leki o działaniu antyandrogennym np. finasteryd, dutasteryd, spironolakton. Wśród leków miejscowych największą skuteczność wykazuje minoksydyl. Polecanymi zabiegami mogącymi zahamować proces wypadania włosów a także pobudzić ich odrost jest mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego (PRP). Leczenie łysienia androgenowego w stadium znacznego zaawansowania polega na przeszczepie włosów.

 

Chcesz rozpocząć leczenie łysienia androgenowego?

Podejrzewasz u siebie łysienie androgenowe Białystok? Nie czekaj na dalszy rozwój wydarzeń. Nie dopuść do sytuacji kiedy jedynym ratunkiem będzie przeszczep włosów. Wcześnie rozpoznane łysienie androgenowe da się skutecznie leczyć. Dzięki odpowiednim metodom jesteśmy w stanie zahamować przebieg choroby a nawet pobudzić odrost włosów.

Skorzystaj z możliwości jakie daje współczesna medycyna i umów się na wizytę.