Łysienie a psychika

Zdjęcia na blog (8)

Mocne, gęste i błyszczące włosy są powszechnie uznawane za oznakę zdrowia i ważny atrybut atrakcyjności – zwłaszcza w przypadku kobiet. Wyraźnie widoczne efekty utraty włosów uznawane są nie tylko za defekt estetyczny, ale też mogą stać się źródłem poważnych problemów emocjonalnych i psychicznych, łącznie z depresją.

Psychologiczne aspekty utraty włosów

Lista problemów natury psychologicznej powodowanych przez łysienie jest długa. Według serwisu ScienceDirect.com psychologowie doszukali się ich aż 24. Najczęściej wymieniane to m.in. chroniczny stres, narastające uczucie wstydu, obniżenie poczucia własnej wartości, obrzydzenie do własnego ciała oraz coraz częściej diagnozowane stany depresyjne. Znane są przypadki, gdy towarzyszące łysieniu problemy emocjonalne negatywnie wpływały na karierę i życie zawodowe pacjentów, związki oraz aktywność towarzyską. Często potęguje je błędne założenie, że jest to sytuacja nieodwracalna, z którą nic się nie da zrobić.

Stres a utrata włosów

Mimo, że stres nie jest uznawany za główną przyczynę łysienia – to jednak nie należy bagatelizować jego znaczenia w tym kontekście. Osoby doświadczające silnego lub przewlekłego stresu często obserwują u siebie nadmierne wypadanie włosów, znacznie przekraczające fizjologiczne normy (ok. 50-100 włosów dziennie). Organizm poddawany stresowi reaguje wydzielaniem szeregu neurohormonów, takich jak neuropeptyd P, kortyzol i prolaktyna. Zaburzają one cykl wzrostu mieszków włosowych, prowadzą do rozwoju stanów zapalnych w ich obrębie oraz pobudzają produkcję dihydrotestosteronu (DHT) odpowiedzialnego za procesy łysienia androgenowego. Prolaktyna dodatkowo przyśpiesza przejście włosów z fazy anagenu (wzrostu) w fazę telogenu (spoczynku) – będąc tym samym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi łysienia telogenowego u kobiet.

Jak leczyć łysienie ze stresu?

Utrata włosów pod wpływem stresu to problem, z którym współczesna medycyna jest w stanie skutecznie walczyć. Kluczem do sukcesu jest jednak właściwe zdiagnozowanie problemu oraz szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii. Najlepsze efekty daje połączenie farmakoterapii lekami poprawiającymi ukrwienie skóry głowy oraz wydłużającymi fazę anagenu, czyli wzrostu włosa (minoksydy), zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP) oraz psychoterapii – pomagającej radzić sobie ze stresem i łagodzącej skutki obniżonej samooceny wywołanej łysieniem.

Umów się na konsultację z lekarzem

Zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów lub łysieniem i ma to negatywny wpływ na Twoją psychikę? Nie czekaj na dalszy rozwój wypadków. Umów się na konsultację trychologiczną z lekarzem, które pomoże zdiagnozować przyczynę łysienia oraz zaleci odpowiednie leczenie.