Czerniak skóry – jak zapobiegać i jak go rozpoznać?

Zachorowalność na raka skóry co roku wzrasta w Polsce o 10%. Dzięki znajomości objawów czerniaka można zachować czujność onkologiczną i wykryć chorobę stosunkowo wcześnie. Z tego artykułu dowiesz się jakie są objawy raka skóry i jak wygląda jeden z typów raka skóry- czerniak.

Czym jest czerniak skóry? Jakie są rodzaje raka skóry?

Mianem raka skóry mogą zostać określony trzy rodzaje nowotworów o różnym przebiegu. Najczęściej diagnozowany rak skóry to rak podstawnokomórkowy, cechujący się wieloletnim przebiegiem. Drugi nowotwór to rak płaskonabłonkowy skóry, który w zdecydowanej większości przypadków postępuje dynamicznie. Trzecim nowotworem skóry jest czerniak. Czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek barwnikowych. Poza skórą może występować również na błonach śłuzowych, pod płytką paznokciową oraz w obrębie gałki ocznej.  Ta choroba niestety źle rokuje i bardzo często daje przerzuty. 

Jakie są przyczyny czerniaka skóry?

Pośród rozmaitych typów czynników mających wpływ na rozwój czerniaka, można wymienić czynniki środowiskowe. Promieniowanie nadfioletowe światła słonecznego zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka, a także stanowi najważniejszy czynnik odpowiedzialny
za rozwój nowotworów skóry. Niemałe znaczenie mają również cechy genetyczne. Z wyraźnym wskazaniem na mutacje występujące w chromosomach: 1,6,7,9 oraz 10. Chcąc zapobiegać czerniakowi należy zmniejszyć ekspozycję na promieniowanie słoneczne, szczególnie latem w godzinach 10:00-14:00.

Jak objawia się czerniak skóry?

Objawy charakterystyczne dla czerniaka skóry to przede wszystkim:

  • owrzodzenie 
  • świąd
  • zaczerwienienie
  • krwawienie
  • nieregularny kształt
  • błękitne zabarwienie
  • asymetryczny wzrost zmiany
  • szybkie powiększanie się zmiany
  • „unosząca się” obwódka wokół znamienia

Żeby trafnie rozpoznać schorzenie, uwagę powinny zwrócić wszelkie objawy dotyczące stref barwnikowych. Objawy potencjalnie wskazujące na czerniaka mogą być również związane z rozwojem przerzutów węzłach chłonnych, a nawet w odległych narządach. Te z kolei, mogą postępować szybciej niż miejscowa zmiana na skórze.

Czy mam czerniaka? Jak wygląda czerniak?

Czerniak skóry może rozwijać się de nowo albo na podłożu znamienia barwnikowego. Ostatnie obejmuje: zmianę powierzchni, zabarwienia i brzegów pieprzyka, zgrubienie, a także wystąpienie krwawienia lub swędzenia. Symptomy czerniaka przybierają postać guza o różnym zabarwieniu – od ciemnowiśniowego po czarny, posiadają nieregularny kształt, a ich brzegi są nierówne.
Cechują się również niejednorodną grubością, asymetrią z możliwością występowania owrzodzeń. Każdą zmianę wskazującą na raka skóry należy usunąć Zabieg może być przeprowadzony przez chirurga ogólnego pod warunkiem zachowania odpowiedniego
marginesu tkanek zdrowotnych.

Zbadaj zmianę – w zaciszu swojego domu

Jeżeli obserwujesz zmianę, która może wskazywać na czerniaka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem i sprawdź pod okiem specjalisty, czy istnieje realny powód do niepokoju. Profilaktyka i systematyczne badania pozwalają zapobiec rozwojowi wielu groźnych chorób. Skorzystaj z konsultacji z naszym dermatologiem.  Umów się na wizytę do Poradni Dermatologicznej w Centrum Medycznym Rzemieślnicza.