Osocze bogatopłytkowe na włosy - wskazania, efekty, przebieg zabiegu

osocze bogatopłytkowe na włosy

Spośród licznych metod leczenia łysienia i poprawy kondycji włosów coraz większe uznanie zyskują mało inwazyjne zabiegi
z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego (PRP), wykorzystujące naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Mogą być one uzupełnieniem farmakoterapii i procedur chirurgicznych, bądź też samodzielną alternatywą dla nich.

Osocze bogatopłytkowe na włosy – wskazania do leczenia

Osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet-Rich Plasma – PRP) to inaczej koncentrat trombocytów (płytek krwi) „zawieszonych” w niewielkiej objętościowo ilości osocza. Preparat przygotowywany jest z własnej krwi pacjenta poprzez jej odwirowanie w wirówce laboratoryjnej. Swoją skuteczność zawdzięcza m.in. wysokiemu stężeniu czynników wzrostu (białek biorących udział w procesach naprawy i regeneracji tkanek) oraz cytokin o działaniu przeciwzapalnym, modulującym procesy odpornościowe i regulującym gojenie się ran. Mechanizm działania PRP polega w dużym uproszeniu na aktywacji procesów wzrostu żywych komórek naskórka (keranocytów), komórek tkanki łącznej (fibrocytów) oraz tworzenia nowych naczyń włosowatych – odpowiedzialnych za mikrokrążenie w skórze. Dzięki swoim właściwościom pobudzającym odrost włosów osocze bogatopłytkowe coraz częściej znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej jako skuteczna metoda walki z łysieniem androgenowym i plackowatym.

Osocze bogatopłytkowe na włosy – przebieg zabiegu

Pacjentowi zakwalifikowanemu do terapii pobierana jest niewielka ilość krwi, która następnie podlega procesowi „obróbki” w specjalnej wirówce laboratoryjnej (separatorze), aż do uzyskania odpowiednich parametrów osocza bogatopłytkowego. Gotowy preparat aplikowany jest przez lekarza na wybrane partie skóry głowy w formie mezoterapii igłowej, czyli serii płytkich nakłuć igłą o bardzo małej średnicy. Procedura trwa ok. 15-30 minut i jest bezbolesna, może jednak pojawić się niewielkie uczucie dyskomfortu w trakcie wbijania igły. W pierwszej dobie po zabiegu możliwa jest niewielka bolesność, zaczerwienienie i obrzęk skóry.

Osocze bogatopłytkowe na włosy – efekty

Rezultatem terapii osoczem bogatopłytkowym jest wyraźne zahamowanie procesów
łysienia oraz wyrastanie nowych włosów, które są gęstsze, lepiej odżywione i silniejsze.
Optymalne efekty przynosi przeprowadzenie serii 3-5 zabiegów w odstępie 4-5 tygodni.
Przeciwwskazania do zabiegu to przede wszystkim: zaburzenia krzepnięcia krwi, stany
zapalne skóry, aktywna forma opryszczki oraz choroby autoimmunologiczne.

Osocze bogatopłytkowe na włosy – przeciwwskazania​

Przeciwwskazania do zabiegu to przede wszystkim: 

  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • stany zapalne skóry,
  • aktywna forma
  • opryszczki
  • choroby autoimmunologiczne.

Osocze bogatopłytkowe na włosy – umów wizytę​​

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z zabiegu osocza bogatopłytkowego w celu poprawy kondycji swoich włosów? Umów się na konsultację trychologiczną w trakcie, której dowiesz się czy ta metoda leczniczna jest dedykowana Twojemu problemowi.