Zagęszczanie włosów - zabiegi, leki, domowe sposoby, dieta
Gęste, zadbane włosy to istotny element wizerunku i atrakcyjności. Co jednak robić, gdy nasza fryzura jest wyraźnie przerzedzona a włosy cienkie i słabe? Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i trychologia z szerokim wachlarzem zabiegów. Zagęszczanie włosów można wesprzeć także domowymi sposobami.
Co wpływa na stan włosów?
Na kondycję i gęstość włosów wpływa wiele czynników, m.in. uwarunkowania genetyczne, choroby autoimmunologiczne, stosowanie niektórych leków, niewłaściwa pielęgnacja i zabiegi fryzjerskie. Swoje dokłada także stresujący tryb życia i dieta uboga uboga w kwasy omega-3, minerały i witaminy (zwłaszcza z grupy B). Kiedy zauważymy, że fryzura nie jest już tak bujna jak kiedyś a na grzebieniu pojawia się nadmierna ilość włosów warto niezwłocznie skontaktować się z dermatologiem lub specjalistą trychologiem. Właściwe zdiagnozowanie problemu to pierwszy krok do jego zwalczenia.
Zagęszczenie włosów - polecane zabiegi
- Mikropigmentacja skóry głowy (SMP, ang. Scalp MicroPigmentation) – metoda nazywana również tatuażem medycznym. Polega na wprowadzeniu w skórę głowy odpowiednio dobranych pigmentów za pomocą mikroigieł. Można w ten sposób uzyskać wizualne zagęszczenie włosów zarówno u kobiet, jak mężczyzn. Efekt zabiegu do złudzenia przypomina krótkie, odrastające włosy i utrzymuje się od 2 do nawet 5 lat. Mikropigmentacja sprawdza się m.in. w przypadku łysienia androgenowego, bliznowaciejącego i plackowatego.
- Mezoterapia mikroigłowa – podczas zabiegu skóra głowy nakłuwana jest specjalnym wałkiem (derma rollerem) wyposażonym w setki mikroigieł z jednoczesnym wprowadzeniem w okolice mieszków włosowych indywidualnie dobranego koktajlu, zawierającego witaminy, minerały i substancje odżywcze. Metodą mezoterapii można podać również osocze bogatopłytkowe (PRP). Procedura pobudza mikrokrążenie skóry głowy, odżywia ją, stymuluje aktywność mieszków włosowych i tym samym poprawia zagęszczenie włosów.
- Chirurgiczny przeszczep włosów – zabieg może być przeprowadzony kilkoma technikami, z których najnowocześniejszą i najbezpieczniejszą jest FUE (Follicular Unit Extraction) – pojedyncze mieszki włosowe pobierane są z okolicy potylicznej głowy i przeszczepiane w obszary przerzedzone lub pozbawione włosów
Zagęszczanie włosów – domowe sposoby
Domowe metody nie będą oczywiście tak skuteczne jak zabiegi profesjonalne, mogą jednak w pewnym stopniu poprawić kondycję przerzedzonych włosów. Godne polecenia są zwłaszcza olejowanie, czyli regularne nakładanie na włosy i skórę głowy olejów o właściwościach regenerujących i stymulujących (rycynowy, z kozieradki, lniany) oraz różnego rodzaju płukanki i wcierki zawierające wyciągi z ziół i roślin leczniczych. W walce o zagęszczenie włosów istotnym wsparciem będzie również systematyczna suplementacja preparatami zawierającymi skrzyp polny, witaminy i mikroelementy.
Umów się na konsultację z lekarzem
Zmagasz się z łysieniem i wypadaniem włosów? Nie jesteś zadowolony z gęstości swoich włosów. Umów się na konsultację z lekarzem trychologiem, w trakcie której zostanie zdiagnozowany Twój problem oraz otrzymasz indywidualnie dobrany plan terapii.