Zapalenie mieszków włosowych skóry głowy: przyczyny, objawy, leczenie

zapalenie mieszków włosowych skóry głowy

Zapalenie mieszków włosowych skóry głowy to częsty problem dermatologiczny, który może prowadzić do dyskomfortu i frustracji. Wpływa ono nie tylko na kondycję włosów, ale także na ogólne samopoczucie. W niniejszym artykule bliżej przyjrzymy się zapaleniu mieszków włosowych skóry głowy, analizując różne rodzaje, przyczyny, metody leczenia oraz skuteczne sposoby zapobiegania temu problemowi.

Czym jest zapalenie mieszków włosowych skóry głowy?

Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny, który wpływa na mieszki włosowe znajdujące się na skórze głowy. Wynikające z tego objawy mogą obejmować zaczerwienienie, swędzenie, ból oraz pogorszenie kondycji włosów. Najczęstszym objawem jest obecność krosty wypełnionej ropną treścią, przebitej centralnie przez włos.

Rodzaje zapalenia mieszków włosowych skóry głowy

 1. Zapalenie gronkowcowe: Jest to częsty rodzaj zapalenia, wywołany zakażeniem bakterią Staphylococcus aureus. Bakteria ta może dostać się do mieszków włosowych poprzez otwarte rany lub uszkodzenia skóry.

 2. Zapalenie grzybicze: Grzyby, takie jak drożdże Malassezia, mogą wywoływać stan zapalny mieszków włosowych skóry głowy, prowadząc do swędzenia i złuszczania się skóry.

Przyczyny prowadzące do stanu zapalnego mieszków włosowych:

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych skóry głowy:

 • Uszkodzenia skóry głowy w wyniku zbyt ostrego czesania lub golenia.
 • Infekcje bakteryjne lub grzybicze.
 • Nadmierne pocenie się.
 • Niewłaściwa higiena skóry głowy.

Zapalenie mieszków włosowych skóry głowy - leczenie

 1. Antybiotyki i preparaty przeciwgrzybicze: Leczenie może obejmować stosowanie antybiotyków lub preparatów przeciwgrzybiczych, zależnie od rodzaju infekcji.
 2. Stosowanie szamponów przeciwbakteryjnych: Właściwie dobrane szampony przeciwbakteryjne mogą pomóc w kontrolowaniu stanu zapalnego skóry głowy.
 3. Odpowiednio dobrane zabiegi trychologii kosmetycznej

Sposoby zapobiegania zapaleniu mieszków włosowych skóry głowy:

 1. Higiena skóry głowy: Regularne mycie skóry głowy delikatnym szamponem może pomóc w utrzymaniu jej czystości i zdrowia.

 2. Unikanie uszkodzeń skóry: Unikaj zbyt mocnego czesania, golenia lub używania ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić skórę i prowadzić do stanu zapalnego.

 3. Stosowanie nawilżających produktów: Szampony i odżywki nawilżające mogą pomóc w utrzymaniu skóry głowy w dobrej kondycji i minimalizowaniu ryzyka stanu zapalnego.

 4. Regularne peelingi oraz toniki zawierające kwas azelainowy.

Podsumowanie:

Zapalenie mieszków włosowych może znacznie wpłynąć na zdrowie i kondycję włosów w tym może doprowadzić do ich nadmiernego wypadania oraz łysienia. W większości przypadków leczenie można prowadzić w domu zaleconymi przez lekarza preparatami, jednak choroba charakteryzuje się wysoką tendencją do nawrotów oraz czasem tradycyjne metody leczenia mogą okazać się niewystarczające. Wówczas wskazane są zabiegi z zakresu trychologii kosmetycznej- darsonwalizacja, zabiegi oczyszczające, peelingi trychologiczne, laseroterapia. 

Borykasz się z tą przypadłością? Umów się na konsultację z lekarzem trychologiem i rozwiąż swój problem.