Zapalenie zatok leczenie, objawy, przyczyny

Zima to okres infekcji. Zwykle przeziębienia trwają kilka dni, ale co zrobić, gdy pojawi się zapalenie zatok? Leczenie może na początku odbywać się przy pomocy domowych sposobów. Co można zrobić i kiedy udać się do lekarza? Zapalenie zatok oznacza nawracający katar, ból podczas poruszania głową, a nawet uczucie rozpierania w okolicy czoła i policzków. To powszechna choroba, której nie należy lekceważyć. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje.

Zapalenie zatok – objawy

Zapalenie zatok jest często diagnozowanym schorzeniem. Pacjentom zdarza się mylić ból zatok z bólami migrenowymi. Główną przyczyną zapalenia zatok są bakterie, wirusy i grzyby przenikające do zatok. Ryzyko zachorowania zwiększa się u pacjentów z niedrożnym nosem. Inną przyczyną zapalenia zatok może być alergia. Kiedy organizm ma kontakt z
alergenem, w zasadzie każdy oddech może sprawiać, że pacjent czuję się tylko gorzej. Niektóre wady genetyczne również sprzyjają zapaleniu zatok. Leczenie warto zacząć bezzwłocznie również z uwagi na komfort życia.

Zapalenie zatok – przyczyny

Pierwszym objawem, który powinien Cię zaniepokoić jest ból gardła i ogólne poczucie osłabienia organizmu. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się także objawy świadczące o wirusowym lub bakteryjnym pochodzeniu anginy. Angina bakteryjna charakteryzuje się:

  • nagłym pojawieniem się pierwszych dolegliwości (silny ból gardła połączony z trudnościami w przełykaniu)
  • przekrwieniem tylnej ściany gardła i migdałków
  • ogólnym, silnym poczuciem osłabienia i rozbicia
  • powiększeniem szyjnych węzłów chłonnych
  • wysoką gorączką
  • nudnościami i wymiotami 

W miarę rozwoju choroby migdałki pokrywają się tzw. nalotem włóknikowym. Może pojawić się także ropna wydzielina, lub osutka skórna. Warto pamiętać o tym, że angina o podłożu bakteryjnym ma szybszy i znacznie gwałtowniejszy przebieg.

Zapalenie zatok – leczenie

Zapalenie zatok może być bardzo uciążliwe, dlatego po zauważeniu pierwszych objawów warto skoncentrować się na leczeniu. Na początek można spróbować domowych metod. Jeśli zapalenie zatok ma podłoże wirusowe, warto sięgnąć po inhalacje lek przeciwzapalny i regularnie się nawadniać. Obecnie w aptekach dostępne są również specjalne zestawy do oczyszczania zatok.

Zapalenie zatok – leczenie przez specjalistę

Jeśli zmagasz się z przewlekłym zapaleniem zatok lub bezskutecznie leczysz się domowymi sposobami oraz lekami na receptę, skonsultuj się z naszymi specjalistami. Centrum Medyczne Rzemieślnicza to miejsce, w którym znajdziesz specjalistę laryngologa. W trakcie konsultacji laryngolog na podstawie skrupulatnie zebranego wywiadu oraz badania oceni stopień nasilenia zapalenia zatok, ustali jego przyczynę oraz zastosuje odpowiednie leczenie.  To wszystko bez oczekiwania w kolejkach. Laryngolog Białystok- Centrum Medyczne Rzemieślnicza. Umów wizytę w Poradni Laryngologicznej w Białymstoku już teraz.